Publikováno Napsat komentář

Návrh osázení jižního záhonu

81a-003

V tomto článku přinášíme návrh dosázení již založeného záhonu. Jedná se o úzký jižně orientovaný záhon na okraji pozemku. Ze severu je chráněný nízkou betonovou zídkou, na jižní straně pokračuje trávník, na východ od záhonu je zapuštěný okrasný oblouk, který by měl časem obrůst nějakou popínavkou. Cílem je odstínit zahradu od sousední komunikace. V záhonu jsou již několik let zasazeny keře a od letošního jara i menší strom. Majitelka by chtěla místo oživit nenáročnými květinami, které bez zvláštní péče pokvetou a budou zahradu zdobit.

Záhon byl vyplet, ohraničen řadou kostek ze zámkové dlažby kvůli zamezení prorůstání trávy do záhonu a snazšímu sekání trávníku v bezprostředním okolí záhonu. U zídky je letitá vegetace mochny plazivé. Nakonec jsme se rozhodly tento vytrvalý plevel odstranit pomocí totálního herbicidu, proto na fotografii uvidíte tohoto vytrvalce stále na místě. Čekáme, až začne jed působit.

DSCF4736-001

Pro lepší orientaci na obrázku přinášíme i nákres původního stavu.

Obrázky z PP

1 – tamaryšek, 2 – popínavá růže rambler, 3 – zimolez, 4 – nízký skalník, 5 – převislá bříza

Pro dosázení záhonu doporučujeme rostliny, které vydrží celodenní úpal a které pokvetou postupně v průběhu celé sezóny. Pouze východní část záhonu je dopoledne přistíněná trojpuky z navazujícího záhonu. Proto v jejich stínu navrhujeme zasadit vysokou floxu, která nesnáší celodenní úpal. Také je třeba zohlednit, že v místech okraje záhonu rád běhá pes, proto sem umisťujeme nízké polštářové skalničky, kterým sešlapávání nevadí.

Obrázky z PP2

6 – hvězdnice novoanglická (ASTER NOVI – ANGLII), statná trvalka 100 cm vysoká, vyniká bohatým kvetením v září až říjnu sytě růžovými květy, vhodná na slunné záhony i do polostínu.

7 – orlíček obecný (AQUILEGIA VULGARIS), trvalka, bohatě kvetoucí v květnu až červnu, v období kvetení výška až 50cm. Různé barvy od růžové přes modrou a fialovou, vzácněji bílou.

8 – tařička (AUBRIETA X CULTORUM), vytrvalá rostlina tvořící nízké, husté a kompaktní polštáře výšky kolem 10 cm s pěkným šedě stříbřitým olistěním. Kvete bohatě v dubnu a květnu modrofialovými květy. Nejlépe prospívá na slunci, v propustné, živné půdě s dostatkem vápníku. Vhodná rostlina do skalek a na okraje záhonů nebo zídek.

9 – pryšec mnohobarvý (EUPHORBIA EPITHYMOIDES), vytrvalá bylina se silným oddenkem, původně z jižní Evropy, 20–50 cm vysoká. Kvete drobnými žlutými květy od května do července, ale je dekorativní, protože má pod květy listy zbarvené do žluta.

10 – lomikámen (SAXIFRAGA sp.), vytrvalá bylina, v květu 15 cm vysoká, s dužnatě kožovitými listy v rozetě, tvořící husté polštářky. Od června do července bíle kvete, jinak dekorativní i listem, oblíbená skalnička pro slunná stanoviště.

11 – kohoutek věncový (LYCHNIS CORONARIA), vytrvalá bylina, 30–60 cm vysoká, bíle plstnatá. Kvete od června do září, korunní lístky tmavě červenofialové, po uchycení odolná k suchu, slunce až polostín.

12 – vlčí bob mnoholistý (LUPINUS POLYPHYLUS), vytrvalá bylina, 50–100 cm vysoká, pocházející ze západu USA, květy různých barevných odstínů v 15–40 cm dlouhém hroznu. Kvete od června do září.

13 – sněženka podsněžník (GALANTHUS NIVALIS), vytrvalá jarní cibulovina. Listy jsou v přízemní růžici, kvete bíle časně zjara. Do tohoto záhonu byl přesazen trs sněženek z jiné části zahrady.

14 – plamenka latnatá – světle růžová (PHLOX PANICULATA), vytrvalá rostlina, dosahuje výšky 120 cm a tvoří bohaté trsy. Květy jsou světle růžové s tmavším středem a jsou uspořádány v bohatých latách. Kvete v červenci až září. Nesnáší sucho a úpal, má ráda humózní, vlhčí půdy. Používá se do trvalkových záhonů k vytvoření větších souvislých ploch, hodí se výborně i k řezu.

15 – plamenka šídlolistá (PHLOX SUBULATA), stálezelená polštářovitá trvalka vysoká do 15 cm, na slunci bohatě kvetoucí. Kvete v období dubna až května. Hodí se na skalky, okraje záhonů, nebo zídky. Spokojí se s chudší písčitou zeminou na slunci nebo v polostínu. Nesnáší přemokření.

16 – zimolez japonský (LONICERA JAPONICA), rychle rostoucí ovíjivá rostlina s vonnými květy pocházející z východní Asie. U nás dorůstá výšky 1–3 m, je částečně opadavá, listy vydrží na rostlině často až do jara. Kvete v květnu až listopadu. Květy jsou zpočátku smetanově bílé, později žloutnou. Vhodná zejména k pokrytí svislých ploch, plotů, pergol, nenáročná, plně mrazuvzdorná. Může být využita i jako zvuková clona či větrolam. V našem případě časem obroste opěrný oblouk nad brankou v plotě.

Napsat komentář